Opis zadania
Projekt dotyczy utworzenia ogólnodostępnego terenu o dużej wartości poznawczej z małą architekturą. Ideą ogrodu będzie głęboki relaks poprzez kontakt z naturą. Planowane jest zamontowanie zamku w centralnym miejscu, wykonanie ścieżek o różnych fakturach, rabat i kwiatów z roślinami o zróżnicowanych właściwościach. Dla celów edukacyjnych rabaty powinny być opatrzone w tabliczki informacyjne z nazwami i właściwościami ziół -roślin. Przy wejściu na teren ogrodu znajdować się będzie tablica informacyjnej z nazwą ogrodu, regulamin oraz drzewko solarne.
Ogród zostanie wyposażony w małą architekturę umożliwiającą odpoczynek i relaks m.in. stoły do gry w szachy i gry w kółko i krzyżyk, ławki, pergole oraz duży zamek, o konstrukcji wykonanej z bardzo trwałego, klejonego drewna z robinii akacjowej i stali nierdzewnej. Urządzenie posiadające certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 1176-1:2017, EN 1176-3:2017.Opis: Zestaw zabawowy kształtem przypominający duży zamek. Urządzenie zawiera 72 słupy konstrukcyjne wykonane z drewna klejonego robinii akacjowej wraz z kotwami ze stali nierdzewnej,1 zjeżdżalnię tunel prostą ze stali nierdzewnej, 1 zjeżdżalnię tunel spiralną ze stali nierdzewnej, 7 wież z dachem i flagą na szczycie,1 mostek ruchomy,1 mostek linowy,1 tunel kwadratowy wykonany z liny, 52 platformy trójkątne na różnych wysokościach, 3 platformy kwadratowe, 2 platformy w kształcie trapezu, uchwyty i barierki ze stali nierdzewnej.
Zostanie zrobiony labirynt podzielony na odcinki a każdy z nich wyłożony materiałami (piasek, żwir, kora, kamienie, itp.) w różnych kolorach. Labirynt wyznaczony będzie przez szpaler krzewów (bukszpany, iglaki) i kwiatów np. róż, które stworzą trasę przejścia do celu. Na końcu labiryntu znajdować się będzie duży zamek zabawowy oraz duża altana drewniana z ławeczkami i stołem. Z labiryntu prowadzić będą rozgałęzienia : przystanek roślin wrzosowych, przystanek łąka, przystanek drzew owocowych (teren przypominający fragment sadu z różnymi gatunkami drzew (jabłoń, czereśnia, wiśnia, grusza, śliwka, morela, brzoskwinia) i krzewów owocowych (porzeczka, agrest, malina), przystanek drzew iglastych i liściastych (brzoza, buk, jesion, kasztanowiec, sosna, jodła, świerk itp.)- fragment terenu przypominający las. Przystanek działania-tablice edukacyjne, kącik do zabaw z wodą, kącik do zabaw z piaskiem, piaskownica 5mx5m, karuzela extra. huśtawki.
Na trasie dojścia do poszczególnych stacji będą umieszczone drewniane gry terenowe. Realizacja projektu spowoduje zwiększenie komfortu użytkowania przestrzeni publicznej oraz jakości spędzania wolnego czasu poprzez wykorzystanie energii słonecznej do ładowania urządzeń elektronicznych takich jak tablety, telefony komórkowe, smartfony. Istniejący teren gminny przy Zespole Szkół nr 2 , posiada bardzo mały plac zabaw, ale nie daje możliwości wykorzystania go do odpoczynku czy relaksu.
Realizacja projektu zakładającego utworzenie ogrodu stworzy atrakcyjne miejsce i ofertę alternatywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu dla wszystkich grup wiekowych. Stworzenie przestrzeni o dużej wartości poznawczej, przyczyni się także do integracji mieszkańców wokół estetycznej i naturalnej przestrzeni oraz poprawi jakość życia mieszkańców dając możliwość korzystania z niej na co dzień.
Ogród pozytywnie wpłynie także na wizerunek miasta i wrażenia estetyczne mieszkańców i gości, stając się miejscem aktywności i realizacji różnorodnych działań edukacyjnych, zwłaszcza w zakresie ekologii.